TÜRK KALP ve DAMAR CERRAHİSİ DERNEĞİ Turkish Society of Cardiovascular Surgery

Bilirkişilik Temel Eğitimi Duyurusu

Ana Sayfa > Bilirkişilik Temel Eğitimi Duyurusu

Değerli Üyemiz,

6754 sayılı Bilirkişilik Kanunu kapsamında, "Bilirkişilik Yönetmeliği" 03/08/2017 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan Yönetmeliğe göre her türlü bilirkişilik faaliyetinin yapılabilmesi için “BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ” almaları ve sertifika sahibi olmaları zorunluluğu getirilmiştir. 5 Yıllık mesleki kıdeme sahip kişilerin katılabileceği eğitimler sonrasında almış oldukları Sertifika ile diğer şartları uygun ise Adli ve İdari Yargı Komisyon Başkanlıklarının ilanında belirtilen tarihlerde bilirkişilik yapmak üzere başvuruda bulunabileceklerdir.

Bu kanun ile artık hakimler bilirkişi belirler iken öncelikle bu eğitimi almış kayıtlı kişilerden belirleyecekler. İncelenen dosya sonucunda bilirkişiye yaklaşık 300-400 TL ödenecek.

BİLİRKİŞİLİK TEMEL EĞİTİMİ kim verecek? Adalet Bakanlığı bunun için TTB'ni yetkilendirmiş ve ayrıca bazı üniversiteler ile anlaşma yapılmıştır. Anlaşma yapılan üniversiteler en az 1000TL karşılığında kurslar için duyurular yapmaya başlamış durumdadır. TTB de bu kurs için 600 ile 900 TL arası bir miktar almayı düşünüyor. Kasım ayı içinde de ilk kursu yapmayı planlamaktadır.

Üyelerimize duyurulur.

Saygılarımızla.

Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği