Anasayfa Arama Üye Girişi Üye Ol İletişim
TKDCD
Editörden
Değerli Meslektaşlarım ve Sayın Okuyucularımız,
 
Türk Kalp ve Damar Cerrahisi Derneği ve Türk Göğüs Cerrahisi Derneği?nin ortak yayın organı olan dergimizin editörlüğü için dernek yönetim kurulu tarafından bir dönem daha görevlendirilmenin gururunu ve daha da artan sorumluluk duygusunun ağırlığını yüreğimde hissediyorum. Geride bıraktığımız dönemde editörler kurulunun değerli üyeleriyle birlikte altyapı ve işleyişe ait bazı değişiklikler gerçekleştirildi. Dergimizin mevcut durumuna ait kısa bilgiler vermek ve gelecek dönemine ait görüşlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
Dergimize gelen yazı sayısında son yıllarda ve özellikle Science Citation Index Expanded (SCI-Expanded) tarafından taranmaya başladığı 2009 yılından sonra önemli bir artış olmuştur (Şekil 1). Bu artış büyük bir iş yükü ve maliyeti de beraberinde getirmiştir. Dergimiz, akademik yükseltmelerde kullanılabilecek, alanındaki birkaç dergiden biri olması nedeniyle göğüs, kalp, damar cerrahisi, anestezisi ve hemşireliği gibi pek çok konudaki makaleye yer sunmaktadır.  Yeni gelen ve baskı için uzun süredir bekleyen yazı sayısı göz önüne alındığında bir sayıda basılabilen makale sayısı en üst sınıra ulaşmıştır (Şekil 2). Önümüzdeki dönemde bekleyen yazı stoğu eridiği için kabulden çok kısa süre sonra makale basımı mümkün görünmektedir. Yıllar içinde makale kabul oranı değişmemiştir ve kabul etmek gerekirse yüksektir (%40). Yayın politikamız ihtiyaca cevap vermek ile daha bilimsel olmak arasındaki dengeyi korumaya dayanmaktadır. Emek harcanmış birçok yazıya yer verememekteyiz. Bu yazılara bir seçenek sunmak amacıyla tamamen elektronik bir dergi çıkarmak planlarımız arasındadır.
 
Bir derginin en önemli gücü danışmanlarıdır. Akran değerlendirmesi (peer review) ilkesiyle çalışan dergimizin danışmanları meslek grubumuzun tüm üyeleri, yani sizlersiniz. Sizlerden gelen görüşler doğrultusunda editör yardımcıları objektif bir şekilde yazılar hakkında karara varmaktadırlar. Değerlendirdikleri yazılara red kararı veren danışmanlarımızın yazarlarla eskiden yıllarca birlikte çalıştıklarını görmek objektiflik, mahremiyet ve akran değerlendirmesi ilkeleri açısından memnuniyet vericidir.
 
Dergimizde görev almak konusunda büyük bir talep vardır. Bu nedenle yıllarca birlikte çalışmaktan büyük mutluluk ve onur duyduğum editörler kurulu üyelerinden bazı arkadaşlarımın yerini yeni üyelerimiz almıştır. Bu vesileyle geçmiş dönemlerde emek vermiş editör, editörler kurulu üyeleri ve danışmanlara en içten teşekkürlerimi sunarım.
 
Kadro başvurusu yapacak adaylar için büyük önemi olan doi numarasının verilme sistemi 2013?te değiştirilmiş ve yazı basımından 10 ay önce verilebilir hale getirilmiştir.
 
Dergimizin uluslararası indekslere kabulü ya da halen kapsandığı başta SCI-Expanded gibi indekslerce kapsanmasının devamı dergimizin impakt faktörüne, yani dergimizde yayınlanmış makalelerin (özellikle son 2 yıldaki) diğer yayınlarda referans gösterilmesine bağlıdır. Dergimizin impakt faktörü maalesef oldukça düşüktür. Dergimizde yayınlanmış makalelerin tamamını web sitemizden okuyup indirebilir, yine web sitemizdeki ya da TÜBİTAK bünyesindeki ULAKBİM (Türk Tıp Dizini) arama motorlarından anahtar kelimeleri kullanarak ilgili konulara ulaşabilirsiniz. Dergi web sitesinin yoğun kullanıldığı indirilen makale sayısından anlaşılmaktadır (Şekil 3). Ancak buna rağmen yeterli atıf yapılmamıştır. Dergimizin kısaltma adı Thomson-Reuters tarafından ?Turk Gogus Kalp Dama? olarak belirlenmiştir. Dergimizi bu kısaltmayı kullanarak referans gösterebilirsiniz. Dergimize gönderilmiş ve dergimizi referans göstermiş yazılara, ayrıca dergimizi başka yazılarında referans göstermiş yazarlara yazıları kabul edildiği takdirde baskıda öncelik verilecektir.


 
Makalelerin düzeltilmesindeki titizlik, zamanında ve kaliteli basım nedeniyle yayıncımız Bayçınar Tıbbi Yayıncılık ve güçlü elektronik altyapı hizmetleri veren Pleksus şirketlerinin değerli çalışanları ile yeni dönemde de çalışmaktan büyük mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.
 
Dergimize olan ilginiz ve desteğinizin artarak sürmesini diler, saygılar sunarım.
 
Dr. Anıl Z. Apaydın
Türk Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Dergisi Editörü