Anasayfa Arama Üye Girişi Üye Ol İletişim
TKDCD

 

Bilindiği gibi COVID-19 (SARS-CoV-2) infeksiyonu hızla yayılmakta ve halk sağlığı açısından artan bir endişe oluşturmaktadır.

Ülkemizde ilk vakanın açıklanması ve 11 Mart 2020 tarihi itibarıyla DSÖ?nün küresel Pandemi ilanı ile sürecin yeni bir aşamasına geçilmiştir. DSÖ, hastalığa ilişkin temel stratejileri ile ilgili hazırlıklı olmak, korunmak, vaka tespiti ve tedavisi ile bulaşı azaltmak başlıklarını özellikle vurgulamaktadır.

Küresel bir salgın haline gelen COVID-19 (SARS-CoV-2)  infeksiyonu ile ilgili tüm üye dernek ve meslektaşlarımızın, hekim kimliğinin toplumsal olumlu örnek oluşturmak ve liderlik yapmak özellikleri doğrultusunda,  gereksiz ve bilimsel verilere dayanmayan, panik oluşturabilecek söylemlerden uzak duracak bir duruş içerisinde olmasının önemini bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

Profesyonel kuruluşlar ve uzman meslektaşlarımızın görüşleri doğrultusunda,  Pandemi ile ilgili ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri de göz önüne alarak, ?tüm bulaşıcı hastalıkların yayılımında en erken dönemde bulaşa engel olmak? prensibi uyarınca, özellikle, hekim işgücü ordusunu korumak için Kongre, Sempozyum, Atölye Çalışmaları v.b. mesleki ve bilimsel etkinliklerin ileri bir tarihe ve ilk planda yaz aylarına ertelenmesini uygun buluyoruz.

Konu ile ilgili yorum, soru, paylaşımlar için her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kolaylıklar diliyoruz.

Saygılarımızla,

Prof. Dr. Sinan Adıyaman
TTB Merkez Konseyi Başkanı

 

Bağlantı: www.ttb.org.tr/udek/link/abis0118.pdf