Anasayfa Arama Üye Girişi Üye Ol İletişim
TKDCD

 

Dear Colleagues and Members of Our Society,

"Yurtta sulh, cihanda sulh - Peace at home, Peace in the world" 
Mustafa Kemal Atatürk, 20 April 1931

Today, Turkey is facing difficult times as a result of an increasing number of terror attacks and suicide bombings intended to cause death or serious bodily harm to civilians over the past few months. However, members of our society continue to give high quality health service with personal sacrifice, working day and night despite deep anxiety and apprehension. The most costly mistake at this troublesome time would be an avoidance of solidarity. As the part of medical community our society\'s role would be keeping our integrity, respect to human life, and provide best care for our patients. We would like to express our gratitude to all members of our society who have worked hard to save lives during Turkey\'s tough times. We extend our sincere condolences to all those who have been bereaved in the recent spate of attacks and we wish all those who have been injured a successful and prompt recovery.

Ahmet Rüçhan Akar

Editor-in-Chief

Türk Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Dergisi 

Cardiovascular Surgery and Interventions

 

 

 

 

Çok Değerli Meslektaşlarım ve Sayın Okuyucularımız,

Yayın hayatına Kasım 1991?de Göğüs, Kalp-Damar Cerrahisi başkanı Sayın Prof. Dr. Aydın Aytaç başkanlığında ve Sayın Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu editörlüğünde başlayan dergimiz 24. yılına başarıyla ulaştı. Kuruluşundan bu yana dergimiz üç ayda bir yayınlanmakta olup bilimsel kalitesi ile ulusal ve uluslararası tıp camiasındaki yerini her geçen gün biraz daha sağlamlaştırmaktadır. 2005 yılından beri Türk Kalp ve Damar Cerrahisi ve Türk Göğüs Cerrahisi Derneklerinin ortak yayın organı olan dergimizin baş-editörlüğü için TKDCD Yönetim Kurulu tarafından görevlendirilmiş bulunmaktayım. Her yeni dönemde gerçekleştirilen görev değişikliği aslında pek çok riskler içerir. Ciddi imkansızlıklar içinde başladığımız yirmi-dört yıllık bayrak yarışını 7 çok değerli editörle bugünlere taşıdık. Her geçen gün artan makale başvuru sayısı, Science Citation Index Expanded kapsamında olmamız geçmiş editörlerimizin ve çalışkan editörler kurulu üyelerinin başarısı. Çağdaş yayıncılık anlayışından ve kurumsal çizgimizden ödün vermeden gerçekleştirilecek bu onurlu görevin sorumluluğunu ve gururunu yeniden yapılandırılan editörler kurulundaki arkadaşlarımla birlikte yürekten hissediyoruz. Geçmiş dönemlerde emek vermiş editör, editörler kurulu üyeleri, danışmanlara ve araştırmalarını dergimizde bizlerle paylaşmış tüm yazarlara teşekkür eder, şükranlarımı sunarım.

Dergilerimizin mevcut durumunu değerlendirmek ve hedeflerimizi belirlemek için 12 Haziran 2015 tarihinde her iki dergi editörler kurulları ile birlikte TKDCD dernek merkezimizde toplandık. Çok verimli olduğunu düşündüğüm bu toplantıda aldığımız kararları ve hedeflerimizi sizlerle paylaşmak isterim. Önümüzdeki kısa süreçte ilk hedefimiz Türk Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Dergimizin impakt faktörünü yükseltmek ve Pubmed tarafınca taranmasını sağlamaktır. Bu süreci başarıyla geçebilmemiz için TGKDC dergi editörümüz Sayın Suat Nail Ömeroğlu ve İdari Editörümüz Sayın Mehmet Kaplan ile birlikte yoğun bir şekilde çalışma kararlılığındayız.

Science Citation Index Expanded (SCI-Expanded) tarafınca taranmamamızda emeği geçen tüm meslektaşlarıma huzurunuzda tekrar teşekkür etmek isterim. Science Citation Index Expanded kapsamında kalmamız da bizlerin sorumluluğunda. Dergi web sitemizden indirilen makale sayısı çok yüksek olmasına rağmen maalesef dergimiz istenen düzeyde atıf alamamaktadır. Bu vesileyle siz değerli üyelerimize dergimizde özellikle son 2 yılda yayınlanmış makaleleri diğer uluslararası yayınlarda referans göstermesinin önemini vurgulamak isterim. Dergimizde yayınlanan bir makaleyi referans gösterirken dergimizin kısaltma adı olan  ?Turk Gogus Kalp Dama? yı kullanmanızı  hassasiyetle öneririm.

TKDCD Yönetim Kurulumuzun çok önemsediği prensiplerden biri de tüm görevlendirmelerde ülke sathında homojen dağılımın sağlanmasıdır. Bu çerçevede yeni editörler kurulu bugüne kadar dergilerimize verilen emek, kurumsal hafızanın korunması ve bölgesel temsiliyete önem verilerek oluşturuldu. Önümüzdeki  süreçte değerlendirilen makale sayısı ve değerlendirme süresine göre danışmanlarımız arasından yeni meslektaşlarımız editörler kuruluna alınabilecektir.

Makale değerlendirmelerimizde objektiflik, etik değerler ve mahremiyet peer review  (akran değerlendirmesi) ilkeleri açısından son derece önemli. Tüm ekibimiz bu ilkeler çerçevesinde çalışmaya devam edecektir. Siz meslektaşlarımızın da vefakarca görevini yürüten editöriyal kurul üyelerimize yardımcı olacağından eminim.

Dergimizin editöriyal içeriği açısından orijinal bilimsel makaleler en önemli bölümü oluşturmaktadır. Orijinal bilimsel makale başvuru sonrasında editör 3-5 hakem tayin ederek değerlendirme sürecini başlatacaktır. Önümüzdeki süreçte yazı değerlendirme süreci kısaltılacak, bunun için gerekli alt yapı değiştirilecek, alternatif danışman ismi önermek olanağı sağlanacaktır. Danışmanlık görevi tamamlanamadığı takdirde yeterli değerlendirme sayısına ulaşıldıysa karar editörün takdirinde olacak ve değerlendirme süreci olabildiğince kısaltılacaktır.

Mart 2014?de yayın hayatına başlayan yeni e-dergimiz ?Cardiovascular Surgery and Interventions? Sayın Şahin Şenay?ın editörlüğünde yeni projelerle büyümeye devam etmektedir. Inovatif cerrahi tekniklerin paylaşılacağı kısa video ve podcast?ler, makale ilintili yorumların paylaşıldığı interaktif bir platform hızla kullanıma açılacaktır. Her iki dergimiz için de davetli yorumcu bölümleri ve tüm bu uygulamalara kolaylıkla ulaşmanızı sağlayacak Android ve Apple uygulamalar en kısa süre içinde gerçekleştirilecektir.

Makalelerin düzeltilmesindeki titizlik, zamanında ve kaliteli basım nedeniyle yayıncımız Bayçınar Tıbbi Yayıncılık ve güçlü elektronik altyapı hizmetleri veren Pleksus şirketlerinin değerli çalışanları ile yeni dönemde de çalışmaktan büyük mutluluk duyacağımı belirtmek isterim.

Bizlere verdikleri destek ve cesaret nedeniyle dernek başkanımız Prof. Dr. Anıl. Z. Apaydın?a ve Yönetim Kurulu üyelerimize, dergimizin yaşaması ve gelişmesinde emeği olan sizlere teşekkür eder, ilginiz ve desteğinizin artarak sürmesini dilerim.  Tüm camiamıza saygılar sunarım.

Dr. Ahmet Rüçhan Akar

Baş-editör,

Türk Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Dergisi

Cardiovascular Surgery and Interventions