Anasayfa Arama Üye Girişi Üye Ol İletişim
TKDCD

UCUNDAN YAKALANAN YAŞAM: ORGAN NAKLİ

Organ Nakli, (Transplantasyon) başka hiçbir tıbbi çözüm olmadığı için, bir insanın organ ya da dokularının ihtiyacı olan başka bir insana, tedavi amacıyla nakledilmesidir. Böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas, barsak organ nakillerine, gözün saydam tabakası olan kornea, kan, kemik iliği ve pankreasın insülin salgılayan hücreleri de doku nakline örneklerdir.

Yaşayan bir insan, böbreklerinden birini ve/veya karaciğerinin bir kısmını nakil ihtiyacı olan bir başkasına hayatta iken verebilir. Beyin ölümü geçekleşmiş kişinin organlarını alıp ihtiyacı olan bir kişiye verilmesine ise kadavradan organ nakli denmektedir.

Yazının tamamı için lütfen tıklayınız

 


KORONER ARTER HASTALIKLARI

 

·  Arter nedir ?

Arterin Türkçe karşılığı \'atar damar\'dır. Atar damarlar kalpten pompalanan kanın tüm vücut dokularına taşındığı bir ağ sistemi olarak tanımlanabilir. Atar damar duvarı elastik bir yapıdadır. Kalp, beyin, akciğerler, karın içindeki tüm organlar (karaciğer, mide, pankreas, bağırsaklar, böbrekler, dalak vs.), kaslar, kollar, bacaklar, deri, kısaca tüm dokular, arterler (atar damarlar) yolu ile taşınan kandan oksijen alır ve beslenir.

 

·  Koroner arter nedir?

Koroner arterler kalbi besleyen atar damarlara verilen genel isimdir. Koroner arterler, kalpten çıkan aort damarının ilk dallarıdır. Genellikle sol ve sağ koroner arter olmak üzere iki adet koroner arter bulunur. Sol ana koroner arter kalbin önüne ve arkasına giden iki önemli dal verir. Sonuç olarak üç ana koroner arter sisteminden bahsedilebilir.

 

Yazının tamamı için lütfen tıklayınız